Αρχική σελίδα Ανακοινώσεις Επαναλειτουργία σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης

Επαναλειτουργία σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης

11-1-2021

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες καλό και χαρούμενο το 2021!!!

Τη Δευτέρα 11 Ιανουαρίου το σχολείο επιστρέφει στην κανονική λειτουργία πρωινού και ολοήμερου προγράμματος, με τη φυσική παρουσία μαθητών και εκπαιδευτικών (σχετικό: αρίθμ 194/8-1-2020 «Επαναλειτουργία σχολικών μονάδων Π/θμιας Εκπ/σης και …» του ΥΠΑΙΘ)

Η επαναλειτουργία της σχολικής μονάδας, από 11 Ιανουαρίου, θα υλοποιείται στο πλαίσιο της ασφάλειας, της πρόληψης και προστασίας κατά της διασποράς του covid-19, της καλής οργάνωσης και της αποτελεσματικότητας τόσο σε μαθησιακό, όσο και σε παιδαγωψυχοκοινωνικό επίπεδο, για το σύνολο της σχολικής κοινότητας.

Στη συνεδρίαση του Συλλόγου Διδασκόντων, την Παρασκευή 8 Ιανουαρίου, αποφασίστηκαν τα παρακάτω:

Α. Προσέλευση-αποχώρηση μαθητών

Καθημερινά λαμβάνονται όλα τα κατάλληλα μέτρα για την αποφυγή συγχρωτισμού κατά την προσέλευση - αποχώρηση στη σχολική μονάδα, φροντίζοντας να τηρούνται αποστάσεις μεταξύ των μαθητών. Κατά την προσέλευση και την αποχώρηση των μαθητών/τριών παρευρίσκονται και επιβλέπουν οι εκπαιδευτικοί εφημερίας.

Αξιοποίηση όλων των θυρών εισόδου/εξόδου της σχολικής μονάδας:

Προσέλευση – αποχώρηση:

Α΄Γ΄Δ΄ τάξεις από την κεντρική είσοδο σχολικής αυλής

Β΄ Ε΄ ΣΤ΄ τάξεις από την ανατολική (πίσω) είσοδο του σχολείου

Ώρα προσέλευσης, 8:00 έως 8:10 π.μ όλες οι τάξεις

Ώρα αποχώρησης των μαθητών Α΄και Β΄ τάξεων: 13.10 και των υπόλοιπων τάξεων στις 13:15.

Β. Διαλείμματα

Ενισχυμένη εφημερία εκπαιδευτικών.
Κανονική τήρηση των διαλειμμάτων, καθώς το διδακτήριο διαθέτει μεγάλη επιφάνεια προαύλιου χώρου.
Σταδιακή και με σειρά έξοδος των μαθητών στο προαύλιο με τήρηση των μέγιστων δυνατών αποστάσεων μεταξύ όλων των προσώπων.
Απαγόρευση παιχνιδιών με μπάλα και άλλα κοινής χρήσης αντικείμενα.

Διαχωρισμός προαυλίου για κάθε τάξη:

Α΄: πάνω - νότιο τμήμα (πρασινα παγκάκια)

Β΄: μεσαίο -βόρειο τμήμα (κιόσκι)

Γ΄ μεσαίο- νότιο τμήμα (τραπεζοκάθισμα)

Δ΄ πάνω - βόρειο τμήμα (σημαία)

Ε΄ κάτω -βόρειο τμήμα (πόρτα)

ΣΤ΄ κάτω-νότιο τμήμα (βρύση)

Υπενθυμίζεται, ότι διατηρούνται σε ισχύ όλα τα ήδη ληφθέντα μέτρα πρόληψης και οι οδηγίες του ΕΟΔΥ
κατά τη διάρκεια λειτουργίας του σχολείου, όπως η υποχρεωτική χρήση προστατευτικής μάσκας,
η χρήση αντισηπτικών, η αποφυγή συγχρωτισμού, ο αερισμός αιθουσών, οι σχολαστικοί καθαρισμοί, κτλ..

Επισημαίνεται επίσης, ότι οι γονείς πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί με την υγεία των παιδιών τους.
Με οποιαδήποτε αδιαθεσία (κρυολόγημα, συνάχι, βήχα) τα παιδιά μένουν στο σπίτι και ακολουθούν τις οδηγίες του παιδίατρου .

Έντυπο οδηγιών επαναλειτουργίας σχολικής μονάδας έχει σταλεί στο προσωπικό mail των γονέων-κηδεμόνων.

Καλή συνέχεια με υγεία, δύναμη και προκοπή!!!

Η Διευθύντρια του σχολείου