Αρχική σελίδα Με μια ματιά... 5 Οκτωβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών

5 Οκτωβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών

Η 5η Οκτωβρίου καθιερώθηκε το 1994 από την UNESCO ως η Παγκόσμια Ημέρα των Εκπαιδευτικών,

προκειμένου να τιμήσει πάνω από 60 εκατομμύρια μαχόμενους εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων της εκπαίδευσης σε όλο τον κόσμο, που με το έργο τους συμβάλλουν καθοριστικά στην ανάπτυξη, την πρόοδο και την ευημερία των κοινωνιών. (Παπανικολάου Ευτυχία, Αναπληρώτρια Διευθύντρια Δ/νσης Π.Ε. Χαλ/κής)

... θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους τους συναδέλφους μου να είναι υγιείς και να κοιτάνε πάντα μπροστά έτσι όπως έκαναν όλοι οι δάσκαλοι χιλιάδες χρόνια στην Ελλάδα. Από την εποχή που ο Πλάτωνας έγραφε τον Τίμαιο και ο Σωκράτης έδειχνε πώς να διδάσκουμε, μέχρι σήμερα, σε αυτόν τον τόπο οι δάσκαλοι πασχίζουν να φέρουν τα παιδιά στον όμορφο κόσμο της γνώσης. Καλή συνέχεια στις προσπάθειές μας, μέσα σε μια κοινωνία που δεν της έμεινε καμιά άλλη ελπίδα παρά μόνο τα παιδιά, η δουλειά μας είναι ακόμη πιο σημαντική κι ενδιαφέρουσα από μια παγκόσμια ημέρα.
Μετάφραση στα λατινικά του Τίμαιου... (Δρ. Γεώργιος Μπότσας, Σχολικός Σύμβουλος 1ης εκπ.περ. Χαλ/κής)