Αρχική σελίδα Σχολικό έτος 2011-2012 Τελετή αποφοίτησης

Τελετή αποφοίτησης

Η αποφοίτηση των μαθητών και μαθητριών της ΣΤ΄ τάξης

Τετάρτη 13 Ιουνίου, στις 10.30 π.μ. πραγματοποιήθηκε η τελετή αποφοίτησης των μαθητών και μαθητριών της ΣΤ΄ τάξης.

Είκοσι ένα παιδιά, αγόρια και κορίτσια, έκλεισαν σήμερα τον κύκλο της βασικής εκπαίδευσης τους στο Δημοτικό Σχολείο.

Πώς να χωρέσουν έξι χρόνια σε εξήντα λεπτά?.;

?..όλη η παιδική ζωή μέσα σε λίγη ώρα?.;

Και όμως τα παιδιά προετοιμάστηκαν??.

Οργάνωσαν εκδήλωση και μαζί τους, πάντα, ο ακούραστος δάσκαλός τους, ο κ. Χρήστος Βαγιάννης.

1ο μέρος : θεατρική παράσταση: «Σώπα δάσκαλε?!!!», μια ανθολόγηση λογοτεχνικών κειμένων της ελληνικής γραμματείας, με θέμα την εκπαίδευση στο ελληνικό σχολειό του 19ου και 20ου αιώνα. Ο δάσκαλος του Νίκου Καζαντζάκη, του Χρήστου Χριστοβασίλη, του Μενέλαου Λουντέμη, της Έλλης Αλεξίου παρουσιάστηκαν ευρηματικά , με ζωντάνια και σοβαρότητα, αποσπώντας την προσοχή και το θαυμασμό παιδιών και ενηλίκων που παρακολουθούσαν. Κοστούμια εποχής, ήθος εποχής, παιδαγωγική εποχής και στο τέλος???? η ανατολή της «νέας παιδαγωγικής»

2ο μέρος: «Η αποφοίτηση»

Και μόνο τα πρόσωπα των παιδιών?.. και μόνο τα μάτια τους είναι μια τελετή αποφοίτησης??..

Και όμως ακούστηκαν τραγούδια?.. τραγούδια της νιότης, σύγχρονα, δροσερά, όπως τα παιδιά μας:

«Βάλαμε φωτιά στα φρένα και μας έμεινε το γκάζι?με ταχύτητες μεγάλες μοναχά η γη αλλάζει???.»

Κι όμως ειπώθηκαν λόγια?.. λόγια καρδιάς, λόγια αλήθειας, λόγια συγκίνησης???

Εννιά αγόρια και έντεκα κορίτσια, το κάθε ένα ξεχωριστά, με το δικό του ιδιαίτερο λόγο, αποχαιρέτησαν το Δημοτικό Σχολείο,??.. «το δικό τους σχολείο».

Αναμνήσεις από την Πρώτη ως τη Έκτη τάξη, για δασκάλους, δασκάλες και συμμαθητές τους, στιγμές σχολικής ζωής, ευχαριστίες και ευχές για καλή συνέχεια, χώρεσαν μέσα σε λίγες λέξεις ??????.., σε πολύ συγκίνηση, σε μάτια δακρυσμένα?.!!!

Ο δάσκαλος των παιδιών, ο κ. Χρήστος Βαγιάννης, η Διευθύντρια του σχολείου κ. Πίτσα Μετζίκη, και η Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων, αποχαιρέτησαν τους μαθητές και τις μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης με ευχές για μια χαρούμενη πορεία ζωής, γεμάτη υγεία, πρόοδο, καλή τύχη και καλές επιλογές?..

Θέλουμε να ακούμε καλά νέα για όλους σας..

Να έχετε μια ωραία ζωή, γεμάτη κάλλος, μέτρο, αρμονία..!!!

Το Δημοτικό Σχολείο Σημάντρων είναι για πάντα
το δικό σας σχολείο.