Αρχική σελίδα Σχολικό έτος 2011-2012 Αθήνα: Εκπαιδευτική επίσκεψη

Αθήνα: Εκπαιδευτική επίσκεψη

Τα παιδιά στη Βουλή των Ελλήνων

Σάββατο 12 Μαΐου 2012, η Βουλή των Ελλήνων άνοιξε τις πύλες της στους μαθητές και τις μαθήτριες της ΣΤ΄τάξης.

Οι μικροί μαθητές μας μπορεί να είναι?? οι βουλευτές του μέλλοντος?

"Οι μικροί αρχαιολόγοι" περιηγήθηκαν στους Δελφούς, στην Ακρόπολη, στην Αρχαία και Ρωμαϊκή Αγορά, στους κεντρικούς δρόμους, στις πλατείες και στους κήπους της Αθήνας, επισκέφτηκαν, παρατήρησαν, αναγνώρισαν?.. θαύμασαν τα ευρήματα και τα εκθέματα στο Μουσείο της Ακρόπολης, στο Μουσείο Μπενάκη και στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο.

Ενθουσιασμός, θαυμασμός, συγκίνηση μπροστά στο αρχιτεκτονικό θαύμα του Παρθενώνα, στις αρχαϊκές κόρες με τα περίτεχνα κτενίσματα και τους κυματιστούς χιτώνες, στην πομπή των παναθηναίων ...στην άδεια θέση της μίας Καρυάτιδας.

Και τα ίδια συναισθήματα για τη γνωστή περικεφαλαία και τον οπλισμό του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη, του Μάρκου Μπότσαρη, του Κανάρη?? το γραφείο και τα προσωπικά αντικείμενα του Καποδίστρια, του Όθωνα, του Τρικούπη? καθίσαμε στα ίδια έδρανα που ψηφίστηκε η «αρχή της δεδηλωμένης», σταθήκαμε μπροστά στο πρώτο Σύνταγμα του 1844?. και όλα αυτά μέσα στην «Παλιά Βουλή», στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο.

Όλος ο νεοελληνικός πολιτισμός από την ηπειρωτική και τη νησιωτική Ελλάδα παρουσιάστηκε μπροστά μας μέσα από τα περίτεχνα, γεμάτα χρώμα και χάρη κεντήματα, κοσμήματα, έπιπλα, φορεσιές, γκραβούρες, χαρακτικά, πίνακες ζωγραφικής και χειρόγραφα βιβλία του Κοραή, του Ρήγα Φεραίου, του «Λόγιου Ερμή», του «Αγνώστου Έλληνα»?. που εκθέτονται στο νεοκλασικό κτήριο του Μουσείου Μπενάκη

?. και κάθε τόσο συνάντηση με τους εύζωνες?. Τρία παλικάρια αμίλητα, γεροδεμένα, καμαρωτά με την τιμημένη ευζωνική στολή άλλοτε αποχωρούν και άλλοτε προχωρούν στο Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη και εμείς πάντα να τους κοιτάζουμε με θαυμασμό, συγκίνηση και περηφάνια για την ελληνική λεβεντιά.

Τους ακολουθήσαμε, φτάσαμε στο στρατόπεδό τους, στην «Ηρώδου Αττικού»?..και βρεθήκαμε μπροστά στο «Μέγαρο Μαξίμου» και στο «Προεδρικό Μέγαρο»?.. εκεί που είναι το κέντρο της πολιτικής ζωής της σύγχρονης Ελλάδας.

Μέσα σε λίγες μέρες, είδαμε, μάθαμε, γνωρίσαμε τόσο πολλά...!!!

Ταξιδέψαμε από την προϊστορία μέχρι... το σήμερα..!!!

Πήγαμε παντού.... περάσαμε τέλεια...!!!