Αρχική σελίδα Με μια ματιά... Καλή Σαρακοστή!!!

Καλή Σαρακοστή!!!

Η Κυρα-Σαρακοστή στο σχολείο μας

SARAKOSTH

KYRA SARAKOSTH PAIDIA 2019 2KYRA SARAKOSTH PAIDIA 2019

Με αλεύρι, νερό, πολύ μεράκι και πολλά πολλά παιδικά χεράκια, η δασκάλα των εικαστικών, κα Μαρία Γιαλουράκη, έπλασε τις "Κυρα-Σαρακοστές" του σχολείου μας!!!!!!

Το έθιμο της κυρά-Σαρακοστής είναι από τα παλιότερα έθιμα που σχετίζονται με τη γιορτή του Πάσχα. Χρησίμευε πάντα ως ημερολόγιο για να μετράμε τις εβδομάδες από την Καθαρά Δευτέρα μέχρι τη Μεγάλη Εβδομάδα. Γι΄αυτό η κυρά-Σαρακοστή έχει 7 πόδια, ένα για κάθε εβδομάδα της περιόδου της Σαρακοστής.

Η κυρά-Σαρακοστή είναι μια γυναίκα με 7 πόδια, σταυρωμένα χέρια γιατί προσεύχεται, ένα σταυρό και χωρίς στόμα γιατί νηστεύει. Στο τέλος κάθε εβδομάδας, αρχής γενομένης από το Σάββατο μετά την Καθαρά Δευτέρα, της έκοβαν ένα πόδι. Το τελευταίο το έκοβαν το Μεγάλο Σάββατο.

Καλή Σαρακοστή...!!!