Αρχική σελίδα Με μια ματιά... Ενημέρωση για τον εορτασμό των Τριών Ιεραρχών

Ενημέρωση για τον εορτασμό των Τριών Ιεραρχών

3 IERAR PALIA 1896Τρίτη 30 Ιανουαρίου, επίσημος μαθητικός εκκλησιασμός, στον ιερό ναό Δώδεκα Αποστόλων.
Ο Σύλλογος Γονέων και η Εκκλησιαστική Επιτροπή προσκαλεί όλους τους ενορίτες στην αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου να γιορτάσουμε όλοι μαζί τη γιορτή της Ορθοδοξίας και της παιδείας.
Αποχώρηση μαθητών από το προαύλιο της εκκλησίας, μετά τη λήξη της Θείας Λειτουργίας.

Η εορτή των Τριών Ιεραρχών καθιερώθηκε στα μέσα του 11ο αιώνα από τον λόγιο και μητροπολίτη Ευχαίτων Ιωάννη Μαυρόποδα (1000-1070), επί αυτοκράτορος Κωνσταντίνου Θ' του Μονομάχου (1000-1055). Η εορτή των Τριών Ιεραρχών ως γιορτή των γραμμάτων και της παιδείας καθιερώθηκε στις 9 Αυγούστου του 1841 από το ακαδημαϊκό συμβούλιο του Πανεπιστημίου Αθηνών και πρωτογιορτάστηκε στις 30 Ιανουαρίου του 1842. Τα επόμενα χρόνια, ο εορτασμός επεκτάθηκε σ’ όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης.