Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Ενταξιακή Μετάβαση: Από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο

Ενταξιακή Μετάβαση: Από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο

NHPIA METABASH 2023 6NHPIA METABASH 2023 11

Από τον Μάρτιο του 2023 το σχολείο συμμετέχει στο ευρωπαίκό πρόγραμμα Ενταξιακής Εκπαίδευσης του ΥΠΑΙΘ Implementation of the European Child Guarantee - Promoting Inclusive Education in Greece Phase II. Η διαδικασία της μετάβασης των νηπίων στο Δημοτικό Σχολείο είναι μια διαδικασία με ιδιαίτερες ψυχοκοινωνικές διεργασίες, που επηρεάζουν τον παιδικό κόσμο των μικρών μαθητών.

NHPIA METABASH 2023 9NHPIA METABASH 2023 8

Τον Μάιο του 2023 πραγματοποιήθηκαν δραστηριότητες που ικανοποιούν τους στόχους της ομαλής και εποικοδομητικής μετάβασης των παιδιών του 1ου και 2ου Νηπιαγωγείου Σημάντρων στο Δημοτικό Σχολείο. Μαθητές και μαθήτριες υποδοχής των νηπίων, τα παιδιά της Ε΄τάξης. Συντονιστές της δράσης, η Ομάδα Δράσης του Προγράμματος, οι εκπ/κοί Χαρίση Κατερίνα, Κελγιάνογλου Ευστρατία, Μετζίκη Καλλιόπη και η δασκάλα της Ε΄τάξης Τσελεντάκη Ιωάννα. Επίσης ο εκπ/κός Πληροφορικής Ξέστερνος Περικλής παρουσίαασε στα παιδιά το κόσμο των ηλεκτρονικών υπολογιστών ως σχολικό μάθημα.

Τα παιδιά της Ε΄τάξης κατασκεύασαν "Πρόσκληση" χρωματιστή και στολισμένη, ξενάγησαν τα νηπιάκια στο "μεγάλο σχολείο" και με τα "μαγικά ειστιτήρια-παζλ" διαμόρφωσαν τα ζευγάρια φιλίας, ανάμεσα στους "μεγάλους" και τους "μικρούς" μαθητές!!! Κεράσματα και χαμόγελα επισφράγησαν τις δραστηριότητες μετάβασης.

NHPIA METABASH 2023 2

NHPIA METABASH 2023 4NHPIA METABASH 2023 3

NHPIA METABASH 2023 10NHPIA METABASH 2023 12NHPIA METABASH 2023 1NHPIA METABASH 2023 5NHPIA METABASH 2023 7