Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Στο Μουσείο αλιευτικών σκαφών και εργαλείων Νέων Μουδανιών

Στο Μουσείο αλιευτικών σκαφών και εργαλείων Νέων Μουδανιών

MOYS ALIEYT 26-4-2023 4

Την Τετάρτη 26 Απριλίου, οι μικροί μαθητές της Α΄και Β΄τάξης επισκέφτηκαν το θεματικό μουσείο αλιευτικών σκαφών στα Νέα Μουδανιά.Ο θαυμαστός κόσμος του βυθού, με τα μικρά και μεγάλα ψάρια, τα κοχύλια και ευρήματα ναυαγίων, αλλά και τα εργαλεία αλιείας, όπως παραγάδια, καμάκια, αγκίστρια, εξοπλισμό καταδύσεων, καθώς και ένα ομοίωμα της παραδοσιακής αλιευτικής βάρκας “Μπουγιαντές” φιλοξενούνται στις αίθουσες του μουσείου. Επίσης, υπάρχουν: μακέτες απεικόνισης τρόπων αλιείας, εργαλεία ναυσιπλοΐας, πλήρης εξοπλισμός κατάδυσης και προβολές βίντεο για τους Σφουγγαράδες της Καλύμνου και για την Αλιεία του γαύρου στην ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα Βυθού. Μια επίσκεψη στο Αλιευτικό Μουσείο του Δήμου μας, θα ενθουσιάσει μικρούς και μεγάλους!!!

MOYS ALIEYT 26-4-2023 5MOYS ALIEYT 26-4-2023 1MOYS ALIEYT 26-4-2023 3MOYS ALIEYT 26-4-2023 2