Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Ενδοσχολική Επιμόρφωση για τη Διαφοροποιημένη Διδασκαλία

Ενδοσχολική Επιμόρφωση για τη Διαφοροποιημένη Διδασκαλία

DIAFOROPOIHMENH DIDASK 2023

Την Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου, πραγματοποιήθηκε δίωρη ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα: "Εισαγωγή στη Διαφοροποιημένη Διδασκαλία", με επιμορφώτρια την αρμόδια Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου κα Δούβλη Γεωργία. Με επιστημονική συναίπεια και κατανοητό λόγο η κα Δούβλη μύησε τους εκπαιδευτικούς στις βασικές αρχές, στρατηγικές και καλές πρακτικές της Διαφοροποιημένης Διδασκαλίας. Οι εκπαιδευτικοί ενισχύθηκαν για την εκ των προτέρων σχεδίαση της διδασκαλίας, ώστε να ανταποκρίνεται στις διαφορετικές μαθησιακές ανάγκες των παιδιών, σύμφωνα με την ετοιμότητα, τα ενδιαφέροντα και το μαθησιακό προφίλ του/THW κάθε μαθητή/τριας.

Ευχαριστούμε πολύ την Σ.Ε.Ε. κα Δούβλη για την επιστημονική της καθοδήγηση!!!