Αρχική σελίδα Θέματα για γονείς Σχολικός εκφοβισμός...υπάρχει;

Σχολικός εκφοβισμός...υπάρχει;

Τι είναι εκφοβισμός

Εκφοβισμός είναι όταν κάποιος, ή μια ομάδα ατόμων, που έχουν περισσότερη δύναμη κατά τη συγκεκριμένη στιγμή σκόπιμα στενοχωρούν ή βλάπτουν ένα άλλο άτομο σε περισσότερες από μία περιπτώσεις. Ο εκφοβισμός περιλαμβάνει σωματικό εκφοβισμό όπως χτύπημα, προφορικό εκφοβισμό όπως βρισιές και έμμεσο εκφοβισμό όπως διάδοση φημών.

Τι δεν είναι εκφοβισμός

? Κατάσταση όπου υπάρχει αμοιβαία σύγκρουση - δηλ. ισορροπία δύναμης όπου οι μαθητές είναι και οι δύο αναστατωμένοι και συνήθως θέλουν επίλυση του προβλήματος.

• Κοινωνική απόρριψη ή απέχθεια (εκτός αν είναι επαναλαμβανόμενη πράξη και απευθύνεται προς συγκεκριμένο πρόσωπο).
  • Μοναδικά επεισόδια αγριότητας ή κακίας ή τυχαίες πράξεις επιθετικότητας ή τρομοκράτησης.

Συμβουλές προς τους γονείς (Πώς αντιδρούμε)

Βήμα 1: Ακούστε προσεκτικά το παιδί σας και δείξτε ενδιαφέρον, υποστήριξη και κυρίως ψυχραιμία.

Βήμα 2: Δώστε λογικές συμβουλές. Μην το ενθαρρύνετε να προβάλλει αντίσταση.

Βήμα 3: Βοηθείστε το να αναπτύξει στρατηγικές αποφυγής και να κάνει φίλους.

Βήμα 4: Διευκρινίστε συζητώντας με το παιδί αν ο εκφοβισμός γίνεται επαναλαμβανόμενα και έχει ένα μοτίβο.

Βήμα 5: Συνεργαστείτε με τους δασκάλους του παιδιού. Δείξτε ψυχραιμία και υπομονή. Χρειάζεται παιδαγωγική αντιμετώπιση.

Βήμα 6: Συνεχίστε να συνεργάζεστε με το Σχολείο και μετά την αναφορά του περιστατικού.

Βήμα 7: Ενθαρρύνετε τα παιδί να μιλά στο δάσκαλο ή τη δασκάλα της τάξης του, γιατί αυτόν/αυτήν εμπιστεύεται.

Βήμα 8: Μην έρχεστε σε επαφή με τους γονείς του εκφοβιστή ή το παιδί. Ένας άλλος εκφοβισμός δεν είναι αποτελεσματικός.

Βήμα 9: Βρείτε τρόπους να ενθαρρύνετε το παιδί σας.

Βήμα 10: Γονείς και δάσκαλοι μπορούν να βρουν λύσεις στο πρόβλημα της βία στο Σχολείο με ψυχραιμία, σχέδιο, ενθάρρυνση και σταθερότητα

Πιθανά δείγματα πως το παιδί σας δέχεται εκφοβισμό:

?   Είναι απρόθυμο ή αρνείται να πάει στο Σχολείο.

?   Αισθάνεται άρρωστο τα πρωινά.

?   Κάνει σκασιαρχείο.

?   Φοβάται να πάει μόνο του στο Σχολείο και σας ζητά να το πάτε με το αυτοκίνητο.

?   Πηγαίνει ξαφνικά άσχημα στα μαθήματα.

?   Γίνεται «ακοινώνητο», αρχίζει να έχει προβλήματα ομιλίας.

?   Έχει εφιάλτες και προβλήματα ύπνου ξαφνικά.

?   Αρχίζει να ζητά παραπάνω χρήματα ή και να κλέβει.

?   Αρνείται να μιλήσει για το τι δεν πάει καλά.

?   Δίνει απίθανες δικαιολογίες για ό,τι συμβαίνει.

?   Έχει ανεξήγητους μώλωπες, γδαρσίματα, γρατσουνιές.

?   Εκφοβίζει χωρίς λόγο άλλα παιδιά ή / και τα αδέλφια του.

?   Γίνεται απρόσμενα επιθετικό ή παράλογο.

Τι πρέπει να κάνει το παιδί ? θύμα του εκφοβισμού:

1. Δε φταις εσύ! Μην πιστεύεις αυτά που σου λένε. Δεν σου αξίζει να σε χτυπούν, να σε βρίζουν, να σεκοροϊδεύουν. Κανένας δεν έχει αυτό το δικαίωμα! Πολλά αξιόλογα παιδιά πέφτουν θύματα νταήδων και όταν μεγαλώνουν πετυχαίνουν στη ζωή τους. Κανένα από αυτά δεν έφταιγε. Η βία είναι ευθύνη του εκφοβιστή!

2. Μην απαντάς στις κοροϊδίες, μην στενοχωριέσαι γι?αυτά που ακούς. Μη δίνεις καμιά σημασία! Αν θέλεις να πεις «Πίστευε ό,τι θέλεις» και αγνόησέ τους. Αν συνεχίσουν πες τους ξεκάθαρα: «Σταμάτα ή Παράτα με ήσυχο».

3. Αν σου πήραν κάτι, να επαναλαμβάνεις ό,τι κι αν λένε «Δώσε μου το μολύβι μου πίσω».

4. Μίλησε στο δάσκαλο ή στη δασκάλα σου! Δεν είναι ντροπή και δεν είναι «κάρφωμα». Να αναφέρεις ακριβώς τι σου συνέβη. Αυτοί σε αγαπούν και ενδιαφέρονται. Όσο δε μιλάς, εξυπηρετείς τον εκφοβιστή.

5. Μίλησε στους γονείς σου. Αυτοί σε αγαπούν και θα φροντίσουν να κάνουν αυτό που πρέπει.

6. Αν φοβάσαι πως θα σε χτυπήσουν, να είσαι πάντα με κάποιο φίλο

Τι να κάνει το παιδί εκφοβιστής:

1. Άλλαξε όσο είναι καιρός

2. Μίλησε με τους δασκάλους σου. Θα βρουν λύση σεαυτά που σε απασχολούν. Μπορούν και θέλουν, αρκεί να θέλεις κι εσύ.

3. Δεν γίνεσαι καλύτερος εκφοβίζοντας τους άλλους

4. Θα μείνεις μόνος σου, χωρίς αληθινούς φίλους..