Αρχική σελίδα Θέματα για γονείς ΔΡΑΣΗ 7 Εκπαίδευση Αλλοδαπών και Παλιννοστούντων Μαθητών

ΔΡΑΣΗ 7 Εκπαίδευση Αλλοδαπών και Παλιννοστούντων Μαθητών

DRASH 7 sxoleio

Αγαπητοί γονείς

Στα πλαίσια των δράσεων για την εκπαίδευση Αλλοδαπών και Παλιννοστούντων μαθητών που πραγματοποιεί το σχολείο μας, θα λειτουργεί τμήμα Συμβουλευτικής Γονέων, συνολικής διάρκειας 9 ωρών . Σκοπός των συναντήσεων είναι να συζητηθούν τα ζητήματα που απασχολούν το γονέα σχετικά με το παιδί του. Οι συναντήσεις μπορεί να είναι ατομικές ή ομαδικές και την συμβουλευτική θα κάνουν οι Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του προγράμματος, ο κ. Δ. Αρσένης και η κ. Θ. Αθανασίου.

Θέματα που θα μπορούσαν να τεθούν είναι:

Χαμηλή σχολική επίδοση

Αρνητική στάση απέναντι στις σχολικές υποχρεώσεις

Συγκρούσεις με συμμαθητές

Διαχείριση απογευματινού χρόνου

αλλά  και όποιο άλλο θέμα που αφορά το παιδί σας θα θέλατε εσείς να συζητήσουμε.

Η συμβουλευτική απευθύνεται σε όλους τους γονείς και θα γίνεται κάθε Τρίτη και Πέμπτη 16.30-17.30