"Σχολή Γονέων"

Την Δευτέρα 8 Οκτωβρίου 2012 στις 16:00 ξεκίνησε στο  Δημοτικό Σχολείο Σημάντρων  η λειτουργία ομάδας συμβουλευτικής γονέων με θέμα την προαγωγή της ψυχικής υγείας του παιδιού. Στην ομάδα  συμμετέχουν γονείς των μαθητών του σχολείου υπό την επιστημινική καθοδήγηση του Κέντρου Πρόληψης των εξαρτήσεων και προαγωγής της ψυχοκοινωνικής υγείας της Περιφεριακής Ενότητας Χαλκιδικής ?Πνοή?.

Η ομάδα δημιουργήθηκε κατόπιν αιτήματος που υπέβαλλαν από κοινού  προς την ?Πνοή? το Σχολείο και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του  Δημοτικού Σχολείου  Σημάντρων

Η Σχολή Γονέων είναι μια συμβουλευτική-βιωματική ομάδα, υπό τον συντονισμό ψυχολόγου, που διερευνά θέματα που άπτονται της γονικής ιδιότητας. Οι συνεδρίες της Σχολής διαρκούν συνήθως 2,5 ώρες, μία φορά την εβδομάδα, είναι ΔΩΡΕΑΝ και αφορούν όλους τους γονείς του σχολείου, οι οποίοι δικαιούνται να εγγραφούν σε αυτή.