Αρχική σελίδα Σχολικό έτος 2021-2022 Ολυμπιακή Εβδομάδα

Ολυμπιακή Εβδομάδα

OLYMP EBDOM 2022 3

Από Δευτέρα 16 Μαΐου έως Παρασκευή 20 Μαΐου το σχολείο μας συμμετείχε στην δράση Ολυμπιακή Εβδομάδα, με την παρακολούθηση επιλεγμένων προγραμμάτων από την Γ΄Δ΄Ε & ΣΤ τάξεις και με την ευθύνη της γυμνάστριας και των δασκάλων των τάξεων. Η Ολυμπιακή Εβδομάδα έχει ως βασικό σκοπό να προσεγγίσει και να συμπεριλάβει όλους όσους εμπλέκονται με την αγωγή και την εκπαίδευση, να εμπνεύσει, να ευαισθητοποιήσει και να κινητοποιήσει τους/τις μαθητές/-τριες της Ελλάδας στη διαμόρφωση συμπεριφορών και δεξιοτήτων, οι οποίες εκπορεύονται από τους Ολυμπιακούς Αγώνες και το πνεύμα του Ολυμπισμού.

OLYMP EBDOM 2022 2

Κεντρικό θέμα της φετινής χρονιάς ήταν: "Η Ολυμπιακή Εβδομάδα σε τροχιά για το περιβάλλον και τον πλανήτη"Βασική προτεραιότητα δίνεται στην ενσωμάτωση των αξιών του Ολυμπισμού, στην εδραίωση καινοτόμων δράσεων και δραστηριοτήτων εναρμονισμένων με τη σύγχρονη παιδαγωγική προσέγγιση, συνδέοντας την θεωρία με την πράξη και τις αξίες των Αγώνων.

Το περιβάλλον μαζί με τον αθλητισμό και τον πολιτισμό αποτελούν τους τρείς πυλώνες του Ολυμπισμού.