Αρχική σελίδα Σχολικό έτος 2014-2015 Στη Δημόσια Βιβλιοθήκη Βέροιας

Στη Δημόσια Βιβλιοθήκη Βέροιας

BIBLIOTH BEROIAS 2015

Οι μικροί αναγνώστες της Ε΄και ΣΤ΄τάξης, την Τετάρτη 20 Μαΐου, είχαν την ιδιαίτερη χαρά να επισκεφτούν μια βιβλιοθήκη "ΠΡΟΤΥΠΟ": Τη "Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Βέροιας"

Μικροί και μεγάλοι αναγνώστες διαβάζουν και δανείζονται βιβλία, dvd, cd μουσικής, ξεφυλλίζουν περιοδικά, παίζουν ηλεκτρονικά παιχνίδια και στον ισόγειο χώρο υπάρχουν αρκετά "μαγικά κουτιά", μέσα στα οποία οι λιλιπούτειοι επισκέπτες μπορούν να ακούσουν, φορώντας ακουστικά, παραμύθια ή τραγούδια

Το 2010, το ίδρυμα "Μπιλ και Μελίντα Γκέιτς" απένειμε στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη της Βέροιας το βραβείο Πρόσβασης στη Μάθηση "Access to Learning Award (ATLA)", συνοδευόμενο από χρηματικό έπαθλο ενός εκατομμυρίου δολαρίων, τιμώντας τη ως πρότυπο βιβλιοθήκης στην Ελλάδα και σε όλο τον κόσμο.

BIBLIOTH BEROIAS 2015 3

Στη συνέχεια, η περιήγησή μας στις γειτονιές της Βέροιας, μας αποκάλυψε τις ομορφιές αυτής της πόλης: Το Βήμα του Αποστόλου Παύλου, την Εβραϊκή συνοικία, τα καλντερίμια με τα παραδοσιακά μακεδονίτικα σπίτια, τις βυζαντινές εκκλησίες.

BIBLIOTH BEROIAS 2015 1

BIBLIOTH BEROIAS 2015 2

Η επίσκεψή μας στην πόλη της Βέροιας, ήταν για όλους μας μια ευχάριστη έκπληξη...!!!!!!