Αρχική σελίδα Σχολικό έτος 2012-2013 Η ώρα των Θρησκευτικών στον Ιερό Ναό της Ενορίας μας

Η ώρα των Θρησκευτικών στον Ιερό Ναό της Ενορίας μας

EKKLHSIA E ST 2013 026

Την Παρασκευή 1 Φεβρουαρίου, το μάθημα των Θρησκευτικών σε θρησκευτικό χώρο διδαχτήκαν οι μαθητές της Ε΄& ΣΤ΄ τάξης ?.. στον Ιερό Ναό Δώδεκα Αποστόλων, στα Σήμαντρα Χαλκιδικής

EKKLHSIA E ST 2013 003 EKKLHSIA E ST 2013 010

Ο ιεράς της ενορίας μας, ο πατηρ Ευάγγελος, με χαρά μας υποδέχτηκε στο νάρθηκα της εκκλησίας και στη συνέχεια μας καθοδήγησε στον κυρίως ναό

Και εκεί είδαμε την εκκλησία μας με άλλη ματιά? με τη ματιά της γνώσης και της αγάπης.

EKKLHSIA E ST 2013 013 EKKLHSIA E ST 2013 016

Οι τοιχογραφίες, η θέση των εικόνων, το τέμπλο και το δεσποτικό, η Μικρή και η Μεγάλη Είσοδος, τα ιερά βιβλία και τα σκεύη?. όλα έχουν την ερμηνεία τους? όλα έχουν την ιδιαίτερη αξία τους στο τελετουργικό της εκκλησιαστικής ζωής.

EKKLHSIA E ST 2013 019

Ευχαριστούμε πολύ τους δασκάλους μας, τον. κ. Δημήτρη, τον κ. Κίμωνα, τον κ. Ηλία, που μας έδωσαν αυτή την ευκαιρία και ιδιαίτερα ευχαριστούμε τον πατηρ-Ευάγγελο για την ωραία και ξεχωριστή διδασκαλία του.

EKKLHSIA E ST 2013 022

Ήταν ένα καταπληκτικό μάθημα θρησκευτικών?