Αρχική σελίδα Σχολικό έτος 2011-2012 Κωνσταντινούπολη: Εκπαιδευτική επίσκεψη

Κωνσταντινούπολη: Εκπαιδευτική επίσκεψη

Τα παιδιά στην "Πόλη των πόλεων"

Οι "Ψηφίδες Βυζαντίου" οδήγησαν 24 "μικρούς βυζαντινολόγους" με τους δασκάλους και τους γονείς τους στην Κωνσταντινούπολη, από τις 29 Μαρτίου έως τη 1 Απριλίου. Οι σελίδες των σχολικών βιβλίων άνοιξαν διάπλατα μπροστά στο Βόσπορο, τον Κεράτιο κόλπο και την Προποντίδα. Οι δρόμοι και οι πλατείες του ιστορικού κέντρου της Κωνσταντινούπολης έγιναν ιστορικοί χάρτες και οι μαθητές μας αφυπνίστηκαν τη δόξα και το μεγαλείο του βυζαντινού πολιτισμού. Συγκίνηση και θαυμασμός στην Αγία Σοφία, στην Βασιλική Δεξαμενή, στον Ιππόδρομο, στα Τείχη της Πόλης, στο ναό της Ζωοδόχου Πηγής, στη "Μονή της Χώρας", αλλά και στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης, στο Ζάππειο Σχολείο και στο Οικουμενικό μας Πατριαρχείο.

Στο Ζάππειο Σχολείο γνωρίσαμε το εκπαιδευτικό σύστημα της ελληνικής ομογένειας στην Κωνσταντινούπολη και ξεναγηθήκαμε στους χώρους του ιστορικού διδακτηρίου. Η συνάντησή μας σφραγίστηκε με ανταλλαγή δώρων φιλίας και αμοιβαίας εκτίμησης.

Η συνάντησή μας με την Α.Θ.Π. τον Οικουμενικό Πατριάρχην κ.κ. Βαρθολομαίο, στο Φανάρι, θα μείνει άσβεστη στην μνήμη όλων μας. Ευτυχήσαμε, ο καθένας ξεχωριστά, να λάβουμε την πατριαρχική του ευλογία.

Η επίσκεψη στην Κωνσταντινούπολη ήταν "μεγάλο μάθημα" για μαθητές, γονείς και δασκάλους.