Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Μαθαίνοντας για την συντήρηση αρχαιοτήτων και κειμηλίων

Μαθαίνοντας για την συντήρηση αρχαιοτήτων και κειμηλίων

E ST FLOGHTA 2016 3E ST FLOGHTA 2016

Στο παλαιό μετόχι Νέων Φλογητών, χτίσμα του 1311 της αγιορείτικης μονής Αγίου Παντελεήμονος, λειτουργεί Ανοιχτό Κέντρο Συντήρησης Αρχαιοτήτων, υπό την αιγίδα της 10ης Εφορείας Βυζαντινών Αρχαιοτήτων. Στον χώρο έχουν διαμορφωθεί τρία ανοιχτά εργαστήρια συντήρησης που καλύπτουν τρεις βασικές κατηγορίες αντικειμένων: το βιβλίο (χειρόγραφο ή έντυπο), την κεραμική και την εικόνα.

E ST FLOGHTA 2016 4

Την Τετάρτη 6 Απριλίου, οι μαθητές μας είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν ζωντανά τη διαδικασία συντήρησης αρχαιοτήτων, από προσωπικό της Εφορείας. Συγχρόνως, σε μεγάλες αναρτημένες οθόνες παρουσιάζονταν η λεπτομέρεια των εργασιών, είτε σε πραγματικό χρόνο, είτε βιντεοσκοπημένα.
E ST FLOGHTA 2016 1E ST FLOGHTA 2016 2
Ήταν ένα μεγάλο μάθημα τέχνης και τεχνικής και σας προτείνουμε να επισκεφθείτε τον καταπληκτικό χώρο και να γνωρίσετε τη τέχνη της συντήρησης.